Jak zdrowo spać

Nie możesz zasnąć? Znów obudziłaś się z męczona i niewypoczęta? Jedna nieprzespana noc to jeszcze nie problem. Spokojnie można ją odespać i zregenerować szybko siły. Problem zaczyna się kiedy nieprzespane noce stają się częścią twojego życia. Po pewnym czasie zaczynasz chorować, a twój poziom życia słabnie. Lekarze alarmują, w Polsce blisko 70 procent osób ma przewlekłe problemy ze snem.

SEN TO ZDROWIE

Sen to zdrowie
– podczas snu następuje odnowa komórek, regenerują się wszystkie narządy, skóra, kości, naprawia też nasz móżg. Podczas snu do krwi wydzielają się ciała odpornościowe, które skutecznie walczą z zarazkami. W czasie snu głębokiego obniża się obniża się cisnienie tętnicze, krew lepiej krąży, serce odpoczywa. Badania wykazały, że osoby, które śpią więcej niż 7 godzin na dobę rzadziej chorują na cukrzycę, mają depresję, lęki i inne zaburzenia. Dlatego też sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Ale co zrobić kiedy mam problemy ze snem? Jak pozbyć się bezsennych nocy? 

Przede wszystkim spójrz na swoją sypailnię. Jej okna nie powinny wychodzić na ruchliwą ulicę, zainwestuj w okna dźwiękoszczelne. Zadbaj o dobre rolety i żaluzje, które pochłaniają światło. Pomaluj ściany na łagodne, neutralne kolory. Wazne jest też wygodne łóżko, powinno być silne i solidne. Jednak najważniejszy jest materac, idealny to taki, który nie zapada się, powinieni tylko lekko uginać się pod barkami i biodrami. Należy zainwestowac w dobrą poduszkę. Może być wykonana z pierza lub wypełnienia pzreznaczonego dla alergików. Najważniejsze, aby miała odpowiedni kształt i grubość.

Złotą zasadą zdrowego snu jest sprawdzenie temperatury w pomieszceniu. Ważne jest, aby pokój był dobrze przewietrzony, dlatego nawet zimą otwórz na kilka minut okno. Zimą częst powietrze jest zbyt suche, dlatego może powieś na grzejnikach kamionki lub zainwestuj w nawilżacz powietrza. Nigdy nie śpij w dzień. Jęsli musisz koniecznie zregenerować siły to zób sobie najwyżej na 15 minut drzemki- w pzreciwnym razie w nocy nie będziesz mogła zasnąć! Istoną kwestią jest też posiłek. Nigdy nie objadaj się przed snem. Ostatni posiłek zjedz conajmniej trzy godziny przed snem. Powinien być lekki i nie zbyt obfity, tak aby żołądek nie musiał ciężko pracować. Spokojny sen zapewniają ryby, drób, ciepłe mleko, kawałek gorzkiej czekolady, banan- w tych produktach znajduje się aminokwas, który ułatwia zasypianie. 

Pamietaj aby nie pić kawy i herbaty. Zawarta w nich kofeina działa pobudzająco. Przed snem unikaj też alkoholu. Wprawdzie odpręża i ułatwia zasnąc, ale sen po nim jest nieefektowny- nie przynosi odpoczynku. Przed snem możesz wybrać się na spacer.  Nawet gdy pada deszcz bądź jest zimno, spacer dobrze ci zrobi ciśnienie krwi, ale zmniejsza także napięcie mięśni i koi nerwy.

NA TWOJE PROBLEMY ZE SNEM MOŻE PONADTO MIEĆ WŁYW :

  1. Bezsennośc psychofizyczna- mimo, że spisz dośc długo nie wysypiasz się, ponieważ twój sen jesy płytki.
  2. Zespól bezdechu sennego- podczas snu zdarzają się krótkie przerwy w oddychaniu., budzisz się niewyspana.
  3. Lunatyzm- podczas snu wstajesz z łóżka,  robisz różne rzeczy i rano nic nie pamietasz.
  4. Nocne jedzenie- budzisz się nawet kilka razy w nocy z silnym uczuciem głodu, nie zasniesz zanim nie zjesz.

1 komentarz w temacie “Jak zdrowo spać

Komentowanie wyłączone